Green Arrow ponownie… – Green Arrow Quiver recenzja

Przed restartem serii rozpoczętym w New52 warto zainteresować się przygodami Szmaragdowego Łucznika z runu Green Arrow v3.
Mimo wszystko warto jeszcze przed tym przypomnieć co się wydarzyło przed historiami wydanymi w Quiverze. Po śmierci Supermana pewne wydarzenia doprowadziły do zniszczenia rodzinnego miasta Green Lanterna (Hala Jordana) – Coast City. Przez próbę jego odtworzenia Jordan wpadł w obłęd, przejął całą moc z planety Oa stając się Parallaxem. Zamierzał zmienić całą linię czasoprzestrzenną tak aby do tego wydarzenia nie doszło. Na szczęście jego plany zostały przerwane przez jego przyjaciela Olivera Queena. Dlaczego o tym wspominam? Otóż będzie to miało wpływ na to co zostanie ukazane w Quiverze. Przed Quiverem Green Arrow ginie próbując rozbroić bombę w samolocie. Miał do wyboru żyć bez ręki (dzięki amputacji Supermana) albo śmierć – wybrał to drugie. Po tym jego rolę przyjął nieślubny syn – Connor Hawke stając się nowym GA i jednocześnie nowym członkiem Justice League.

Quiver rozpoczyna się rozmową Supermana i Batmana w Metropolis po wydarzeniach z „Final Night”. Rozmawiają na temat dziwnych rzeczy, które wydarzyły się po tych całych wydarzeniach, Superman wciąż nie może dostosować się do jego osłabionych nocy. W międzyczasie mamy przedstawione retrospekcje bliskich przyjaciół Arrowa, każdy wspomina bohatera w ważny dla siebie w sposób. Dzięki temu widzimy takie sceny jak trening Arrowa ze Speedym (jeszcze narysowanych w starym designu) czy pobyt Connora w klasztorze. Chwile później następuje jedna z moim zdaniem najlepiej przygotowanych kadrów w serii, kiedy po raz pierwszy widzimy zmartwychwstałego łucznika.
quiver

Następnie ogarnięty już Green Arrow robi to na czym się zna najlepiej – wymierza sprawiedliwość. Niestety dziwna utrata pamięci przeszkadza łucznikowi przystosować się do nowożytnego życia, wszystko wydaje się być dla niego nowe, a jak wiadomo Queen był człowiekiem „staroświeckim”. Później następuje wiele wydarzeń takich jak poznanie „nowego” Justice League (odbyły się drobne zmiany w składzie). Najlepiej prowadzony jest moim zdaniem wątek próbowania odzyskania wspomnień jak i własnej tożsamości Emerald Archera. Widzimy jednocześnie jego bezradność wobec nowego świata ale również ujrzymy, że jednak nie zamierza się poddać i walczyć dalej.
Sama historia do piątego numeru to po prostu lekki zarysy akcji, powolutku prowadzi odpowiednie wątki by od szóstego numeru zacząć naprawdę dobrą akcje. Jest wiele wytłumaczeń (jak wprowadzony w pierwszych numerach zabójca dzieci) czy dziwne jak dla mnie typowo komiksowe akcje, których nie chcę przedstawiać z powodu niepotrzebnych spoilerów.

quiver 2

Rysunki Phila Hestera są naprawdę przyjemne dla oka. Jedyna wada to niektóre ukazywanie twarzy kobiecych ale tak to nie mam do czego się przyczepić. Jak na rok wydania historii wydają się dosyć stare ale to nie odbiera im uroku, co więcej nadają jak dla mnie ciekawy charakter do historii czysto komiksowej.
Scenariusz napisany przez Kevina Smitha to naprawdę dobra rzecz. Skonstruował naprawdę dobrą historię, nie można poczuć że wątki zostały pourywane (jeśli wydaje się, że coś jest przez chwilę zapomniane to później zostanie wyjaśnione). Nie odniosłem wrażenia aby któraś z postaci była bezpłciowa, nawet chwilowe pojawienia się członków Ligii są dobrze napisane. Historia miłosna jest tutaj dobrze poprowadzona i nie da się odczuć, że autor stara się albo ją ukryć w tle innych wątków czy nakazać jej pierwszeństwo.

Dla mnie świeżo upieczonego czytelnika komiksów ta historia jest naprawdę dobra, Quiver sprawia że ma się ochotę na jeszcze, a następne historie nie są o wiele gorsze.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s